وبلاگ

سیستم اعلام حریق آدرس پذیر

سیستم اعلام حریق آدرس پذیر

سیستم اعلام حریق آدرس پذیر

سیستم اعلام حریق آدرس پذیر به مجموعه ای از تجهیزات الکترونیکی اطلاق می شود که ضمن اعلام حریق، محل دقیق وقوع حریق را نیز مشخص می کنند. این سیستم ها در انواع معمولی و هوشمند موجود هستند.

مشخصات فنی سیستم اعلام حریق آدرس پذیر

در سیستم اعلام حریق آدرس پذیر هر کدام از ادوات با کد گذاری و آدرس دهی دقیق قابل ردیابی هستند.

سیستم اعلام حریق آدرس پذیر

سیستم اعلام حریق آدرس پذیر

نحوه عملکرد سیستم اعلام حریق آدرس پذیر

نحوه عملکرد سیستم اعلام حریق آدرس پذیر دقیقا مانند سیستم اعلام حریق متعارف  است با این تفاوت که علاوه بر زون بندی، قطعات، دارای آدرس مشخص هستند که هر دو این عوامل باعث تشخیص دقیق جایگاه حادثه می شوند.در واقع، پس از زون بندی و نصب سیستم اعلام حریق آدرس پذیر در محیط، سیستم در حالت آماده باش قرار می گیرد و پس از وقوع حریق، توسط آدرس دقیقی که به دتکتور و شستی ها داده شده است محل دقیق آتش سوزی مشخص می شود. به عبارتی در سیستم اعلام حریق آدرس پذیر، هر قطعه دارای کد اختصاصی است که در کنترل پنل، مکان مخصوص خود را دارد. زمانی که یک دتکتور دچار حریق یا خطا شود مشخصات کامل آن از قبیل کد و نوع قطعه، زون و محل نصب بر روی صفحه نمایش کنترل پنل اعلام حریق  آدرس پذیر، نمایش داده می شود.

سیستم اعلام حریق آدرس پذیر

سیستم اعلام حریق آدرس پذیر

به طور مثال تصویر فوق یک پنل اعلام حریق آدرس پذیر را نشان می دهد که آبدارخانه اول در زون 2 و لوپ 1 با کد قطعه 061 دچار مشکل (حریق) شده است.

اجزاء سیستم اعلام حریق آدرس پذیر

  1. کنترل پنل آدرس پذیر
  2. دتکتوردودی آدرس پذیر
  3. دتکتور گازی آدرس پذیر
  4. دتکتور حرارتی آدرس پذیر
  5. دتکتور شعله ای آدرس پذیر
  6. بیم دتکتور آدرس پذیر
  7. شستی و آژیر آدرس پذیر

تمام این تجهیزات قابل آدرس دهی هستند. همچنین این سیستم دارای تجهیزات جانبی نیز می باشد.

مرکز کنترل سیستم اعلام حریق آدرس پذیر

در اینجا مختصری به مرکز کنترل اعلام حریق به عنوان مهم ترین تجهیز اعلام حریق آدرس پذیر می پردازیم. مرکز کنترل اعلام حریق آدرس پذیر به صورتی طراحی شده است که در صورت وقوع حریق محل دقیق دیوایسی که دچار مشکل شده است را مشخص می کند. همچنین هایپر صنعت فامکو تامین کننده ورایه دهنده پنل اعلام حریق آدرس پذیر در مدل های زیر می باشد:

قیمت پنل آدرس پذیر بر اساس تعداد لوپ از یک به چهار افزایش پیدا می کند.

کابل سیستم اعلام حریق آدرس پذیر

سیم و کابل مورد استفاده در اعلام حریق متعارف و آدرس پذیر یکسان می باشد و باید از نوع کابل نسوز و سیلیکونی باشد و در صورتی که امواج الکترو مغناطیسی زیاد باشد باید از کابل شیلددار استفاده گردد. به دلیل حساسیت اعلام حریق آدرس پذیر باید از کابل های اعلام حریق تاییدیه دار استفاده شود کابل هایی که بر مبنای استانداردهای خاصی تولید شده و و دارای تاییدیه LPCB هستند.

انواع روش های آدرس دهی تجهیزات اعلام حریق آدرس پذیر

آدرس دهی تجهیزات آدرس پذیر از 3 روش صورت می گیرد:

  • آدرس دهی دستی: برخی دستگاه ها شامل این نوع تنظیمات هستند. در واقع با استفاده از یک پراب اعداد مورد نظر را وارد می کنند. این نوع تجهیزات قابلیت جابجایی بین برند های مختلف را ندارند در نتیجه کاربرد کمتری دارند.
  • آدرس دهی فیزیکی: این نوع آدرس دهی از دو طریق دیپ سوییچ و کلید های گردان صورت می گیرد. آدرس دهی از طریق دیپ سوییچ موجود روی تجهیزات، پیچیده و سخت است. اما آدرس دهی از طریق کلید های گردان آسان است و به همین دلیل کاربرد زیادی دارد.
  • آدرس دهی خودکار: در این روش پنل به صورت خودکار آدرس دهی می کند. این نوع تجهیزات نیز امکان جابجایی بین برند های مختلف را ندارند و به همین دلیل کاربرد کمی دارند.

کاربرد اعلام حریق آدرس پذیر

اعلام حریق آدرس پذیر به دلیل ویژگی خاصی که دارد بیشتر مناسب پروژه های بزرگ، مکان های پر تردد و پر خطر، همچنین ساختمان های مسکونی بسیار بزرگ و شلوغ می باشد. همچنین در مکان هایی مثل بیمارستان ها، هتل ها، مراکز خرید بزرگ و غیره استفاده می شود.

سیم کشی اعلام حریق آدرس پذیر

سیم کشی  اعلام حریق آدرس پذیر به صورت حلقوی است به این صورت که تمام تجهیزات روی یک سیم یا به اصطلاح لوپ قرار می گیرند. روی هر لوپ حداکثر 128 قطعه قرار می گیرد. همچنین حداکثر مساحت تحت پوشش یک لوپ 10000 متر مربع است. حداکثر طول لوپ نیز بسته به شرکت سازنده بین 1500 تا 3000 متر است. ورودی و خروجی سیستم جدا نیست و هر دو آن کنترل پنل است. در واقع اطلاعات و جریان از طریق یک جفت سیم خارج می شود و سپس وارد تجهیزات می شود و سپس باز به کنترل پنل باز می گردد.

لازم به ذکر است طراحی اعلام حریق آدرس پذیر مانند اعلام حریق متعارف بر اساس استاندارد های بین المللی از جمله EN54 ،BS و NFPA می باشد.

استاندارد سیستم اعلام حریق

در علم ایمنی در تمام دنیا استانداردهای متفاوتی وجود دارد که هنگام اجرای اعلام حریق متعارف و اعلام حریق آدرس پذیر این استانداردها باید لحاظ گردد. استانداردهای سیستم اعلام حریق موجب افزایش ایمنی و حفاظت محیط و افراد می شوند.

استانداردهای سیستم اعلام حریق در کشورهای مختلف از قبیل EN-54 ،UL ،BS5839 ،EVPU ،NFPA72 و LPCB می باشند که در هر کشور یک استاندارد خاص لحاظ می گردد. همچنین در ایران هم استاندارد مورد تایید سازمان آتش نشانی لحاظ می گردد.

اعلام حریق آدرس پذیر هوشمند (آنالوگ)

اعلام حریق آدرس پذیر هوشمند یا آنالوگ سیستمی است که به طور مداوم فعال است و برخلاف آدرس پذیر های معمولی در حالت استند بای نیست و به صورت مداوم شرایط و محیط را می سنجد. این سیستم ها بر خلاف سیستم های آدرس پذیر معمولی 0 و 1 نیستند و پایش مداوم دارند.

 اعلام حریق آدرس پذیر ایرانی و اروپایی

همانطور که می دانید اعلام حریق در ایران با برندهای متفاوتی موجود است از جمله اعلام حریق سایان، ویستا، آریاک، سنس و زیتکس اما تنها برندی که دارای اعلام حریق آدرس پذیر می باشد برند زیتکس می باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان هایپر صنعت فامکو در واحد تجهیزات آتش نشانی تماس بگیرید. همچنین اعلام حریق آدرس پذیر اروپایی می توان به برند زیمنس، فایرگارد، آپولو، زتا و غیره اشاره کرد.

 اعلام حریق آدرس پذیر زیمنس

اعلام حریق آدرس پذیر زیمنس دارای استانداردهای vds ،LPCB می باشد و از جمله ویژگی های آن می توان به سازگاری الکترو مغناطیسی و نور پالس کوتاه اشاره کرد.

نقاط ضعف اعلام حریق آدرس پذیر

اعلام حریق آدرس پذیر به دلیل ماهیتی که دارد در پروژه های کوچک مقرون به صرفه نیست و بسیار هزینه بر است. همچنین گاهی نحوه استفاده از آن برای افراد عمومی که اطلاعات کافی ندارند مشکل است. مورد سوم اینکه برخی اوقات بین اجزای برندهای مختلف سازگاری وجود ندارد.